سرنوشت

 

سرنوشت محتوم

این سخن را از خیلی ها شنیده اید که من تقدیرم این جوری نوشته شده است.     یا

روی پیشانی من نوشته که روی آسایش و خوشبختی را نخواهم دید.                  یا

ما جد اندر جد پپه و ساده لوح بوده ایم و …….

من با این افراد موافقم

                                                                                 صبر کنید

به دلیل اینکه آنها یک سرنوشت محتوم و غیر قابل تغییر برای خودشان پیش بینی کرده اند و اگر زمانی، زمینه ای برای بهتر شدن اوضاع هم پیش بیاید ، آنها نخواهند دید.

تقریبا همه ما شرایط سخت و ناگوار داشته ایم ، شرایطی که گمان می کردیم دیگر راه نجاتی نخواهیم داشت . آرزوهایمان را نقش بر آب و اهدافمان را غیر قابل دسترس می پنداشتیم ولی دوباره توانستیم بر آن شرایط فایق آییم و برای زندگیمان طرحی نو بیفکنیم.

البته گاهی به این سادگی ها نیست ؛

آنچه که برخی از انسانها به عنوان سرنوشت محتوم

می شناسند در واقع تفکر باید محورانه ای است که ریشه در کودکی آنها دارد.

 

داستان بر می گردد به زمانی که ما کودک بودیم و با چشمانی لبریز از کنجکاوی در حال کشف دنیا بودیم . با دستانمان همه چیز را لمس می کردیم با گوشهایمان به هر صدایی گوش فرا می دادیم چرا که هنوز پرده استتار بر روی پدیده ها کشیده نشده بود و پیام های نبین، نگو، نرو و نشنو را نادیده می گرفتیم که سیستم آموزشی هم به کمک والدینمان آمد و به جای امن سازی جهان پیرامون ما ، برنامه محدود کردنمان را چیدند که ما آسیب نبینیم.

 

images-18

پیام های« نکن » ، از جمله پیام هایی است که والدین از همان سال های ابتدایی زندگی به فرزندانشان می دهند و قصدشان این است که از آنها در مقابل خطرات محافظت نمایند ولی برخی از اوقات ، کودکان این پیام ها را به کل زندگیشان و حتی آینده شان تعمیم می دهند.  کودک با پذیرش این پیام ها به صورت تعمیم یافته ، باورهای سخت و محکمی درباره خودش و دیگران پیدا می کند.

……..و این گونه

از مقام رفیع شاهزادگی عالم تبدیل شدیم به قورباغه ای تنها با صدایی زشت که خواسته هایش به حساب نمی آید.

images-23

آخر مگر قورباغه خواسته هم دارد؟

ما ، پدران و مادرانمان و فرزندانمان برای خوشبختی و موفقیت پای به این جهان گذاشتیم و با یک دنیا احساس اصیل آماده  رویارویی با شگفتیهای زندگیمان بودیم.

همه چیز برایمان حیرت انگیز و عالی بود غیر از زمانی که گرسنه یا تشنه می شدیم و یا احساس خطر می کردیم و مادر کنارمان نبود. چون مادر همه چیز ما بود.مادر غذا و آب و امنیت ما بود . اگر مادر نمی آمد …….

چه فکری می کردیم ؟ شاید فکر می کردیم مادر دیگر هرگز نمی آید. اگر مادر نمی آمد چه بر سر ما می آمد؟ چگونه می توانستیم زنده بمانیم؟

ولی مادر می آمد و به ما غذا و آب می داد و ما را در آغوش امنش جای می داد .

 اگر مادر دیر می کرد چه؟

در همان ایام بود که با همان کودکی و کوچکی تصمیماتی گرفتیم

راسخ ، محکم ، ماندگار و برای همه عمر

بلی درست است برای همه عمر.

download-7

 

آهسته آهسته بزرگ شدیم ، یاد گرفته بودیم که چگونه رفتار کنیم تا گرسنه و تشنه نمانیم و بعضی ها  که زرنگ تر بودند یاد گرفته بودند که چگونه توجه مامان و بابا و دیگران را به خودشان جلب کنند که رسیدگی بیشتری هم دریافت کنند. زرنگی خواهر ، برادر یا دوستانمان را می دیدیم و گمان می کردیم آنها استحقاق رسیدن به خواسته هایشان را دارند و ما نه.

چگونگی رسیدن به خواسته هایمان را یاد گرفتیم . چگونگی کنار آمدن با ناکامی ها را یاد گرفتیم و همه اینها باورهای ما را برای تمام عمرمان تشکیل دادند. اتفاقات را از فیلتر باورهایی که در گذشته های دور تشکیل شده اند می گذرانیم و به نتایجی که انتظارش را داریم می رسیم.

این یعنی همان:

                                                                              سرنوشت محتوم

 

شما می توانید با آگاه شدن به چگونگی تشکیل این باورها از ادامه مسیر زیر سلطه آنها امتناع نمایید. باورهایی که توسط یک کودک بر حسب نیازهای دوران کودکی و با اطلاعات و دانش کودکانه پایه ریزی شده است. برای رهایی از باورهای ناکارآمد بهتر است که به کتب سودمند در این زمینه مراجعه فرمایید. برای آشنایی با کتاب های مفید می توانید به بخش معرفی کتاب مراجعه کنید.

کتاب  اقامت در سرزمین اکنون  را نیز دردست نگارش دارم که در ماه های آینده روانه بازار کتاب خواهد شد .  اقامت در سرزمین اکنون به شما می آموزد که ریشه های باورهایتان را کشف کنید و روش تازه ای را در پیش بگیرید. اقامت در این سرزمین یعنی رهایی از گذشته ای که دیگر امروز به کار ما نمی آید.

همچنین شما می توانید در دوره هایی که به همین منظور تشکیل می شوند ثبت نام نموده و به طور حضوری در کلاس ها شرکت نمایید.

 

درباره نویسنده

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی مدرس تحلیل رفتار متقابل TA

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *