روابط سالم

روابط سالم در خانواده

 

images-4

 

روابط سالم و متعادل به روابطی می‌گویند که همه‌کسانی که درگیر رابطه هستند از نقش‌هایشان خشنود باشند و یا به عبارت بهتر پذیرش نقش به‌خوبی صورت گرفته باشد. پدر و مادر وظیفه سرپرستی فرزندان را به عهده‌دارند. این سرپرستی علاوه بر تأمین ضروریات زندگی شامل فراهم آوردن امکانات رشد و سازندگی در فرزندان می‌شود.

به‌طور مثال خانواده‌ای را در نظر بگیریم که از والدین و دو فرزند تشکیل‌شده باشد و فرزندان تصمیم‌گیرنده‌های اصلی و پدر و مادر تابع محض فرزندان باشند (این روزها بسیار رواج دارد). می‌توانیم تصور کنیم که چه به‌هم‌ریختگی و آشفتگی در آن خانواده ایجاد می‌شود.

بالطبع اعضای خانواده از نقش‌هایی که پذیرفته‌اند ناخشنود خواهند بود و یا اینکه اگر فرزندان نیز ظاهراً از نقش‌هایشان راضی به نظر برسند ولی کافی و کامل نخواهد بود.

روابط سالم و متعادل، انرژی مفید را در بین اعضای خانواده به جریان می‌اندازد و سبب شادی، نشاط، رشد و بالندگی می‌گردد.

در بین همسران نیز پذیرش نقش از عواملی است که به ثبات و پایداری ازدواج و رابطه زناشویی کمک می‌کند. البته امروزه به سبب تغییراتی که در نقش‌پذیری زنان رخ‌داده است گاهی شاهد ناهماهنگی‌هایی نیز هستیم.

درگذشته مرزها بسیار مشخص‌تر بود و محدوده مردان وزنان محدوده شناخته‌شده‌ای بود و در این فضاهای از پیش تعیین‌شده وظایف زن و مرد نیز کاملاً جاافتاده بود و نیاز به توضیح وجود نداشت. مرد می‌دانست که برای تأمین خانواده باید تلاش نماید، خانواده ای که گاهی شامل همسر و فرزندانش و احیاناً پدر و مادر و خواهران و برادران مجردش نیز می شده است . زن نیز می‌دانست که در منزل باید به تهیه و تدارک غذا و پوشاک اعضا خانواده بپردازد و همچنین پرستاری از افراد بیمار خانواده نیز به عهده زن بود.

در حال حاضر با ورود زنان به عرصه‌های اجتماعی تعاریف سابق شامل همه خانواده‌ها نمی‌گردد و ما ناچاریم تعاریف جدیدی نیز وارد سیستم فکری خودمان بکنیم. ورود تعاریف جدید و نواندیشی دلیل بر پویایی جامعه‌ای  است که در آن زندگی می‌کنیم.

پس همان‌طور که پیداست برای روابط سالم و متعادل باید به ساختار خانواده و قراردادهای آن توجه کنیم.

منظور از قرارداد ، همان تعهداتی است که همسران پذیرفته‌اند. در باب تأمین مخارج خانواده ، ارتباطات اجتماعی خانواده، ارتباطات با خانواده همسران ، تربیت فرزندان ، نحوه گذران اوقات فراغت و ….

اگر تاکنون به این موارد نیندیشیده‌اید و ذهنتان پر از بایدهایی است که از شریک زندگی‌تان دارید و زمان‌های زیادی را صرف چالش بیهوده می‌کنید بهتر است تعهداتتان را مرور نمایید ، شاید لازم باشد به فراخور شرایط جدید زندگی‌تان بخشی از آن تعهدات بازنگری شود.

 

شما در یک خانواده سنتی زندگی می‌کنید یا در یک خانواده مدرن؟

سبک زندگی شما و نحوه ارتباط‌گیری شما در خانواده بستگی به مدل خانوادگی‌تان دارد.

مثلاً در نظر بگیرید خانواده‌ای را که به شکل سنتی روزگار می‌گذراند و خانواده‌ای که زن و شوهر و فرزندان ، صبح از خانه خارج می‌شوند و از حدود ظهر به بعد یک‌به‌یک به منزل بازمی‌گردند ، تعاریف متفاوتی از روابط سالم برایشان وجود دارد.

در خانواده سنتی که شباهت به خانواده‌های گذشته‌های دور دارد و مرد هنوز مرد است و زن هنوز زن ، نقش‌ها مشخص است و هرکدام از همسران بهتر است در جهت بهبود کیفیت زندگی بکوشند .

در خانواده‌های مدرن که مرزها درهم‌تنیده و نامشخص است لازم است همسران آموزش‌های لازم را ببینند تا بتوانند فضای عاطفی خانه را علیرغم دشواری‌های زندگی گرم نگاه‌دارند.

نقش آموزش در بهبود روابط

 

download-1

امروزه بر اساس رویکردهای مختلفی که در علم روانشناسی و روابط زوجین و خانواده ها وجود دارد ، روش های آموزشی متفاوتی نیز پدید آمده است. خانواده ها می توانند برای ارتقا بخشیدن به دانش خودشان و شناسایی عوامل تقویت کننده مثبت و همچنین عوامل مخرب و پیشگیری از بروز نابسامانی در خانواده از کتب راهنما و سودمند استفاده نمایند.

گاهی نیز لازم است برای دریافت کمک های تخصصی و حرفه ای مشاوره ای از روانشناسان و مشاوران مدد گرفت.

انسان ها دارای وجوه پیدا و پنهان بیشماری هستند که به سادگی نمی توان پی به شناخت آنان برد . چه بسا مادران و پدرانی که آرزو دارند بر روی فرزندانشان اثر مطلوب داشته باشند ولی نتیجه عکس انتظاراتشان است.

شناخت نسبی درباره تیپ های شخصیتی و نیازهای هر شخص در دوره های مختلف رشدی از مواردی هستند که از طریق آموزش راحت تر و بهتر به دست می آیند تا اینکه منتظر شویم تا از تجربیاتمان درس بگیریم و عمل کنیم. شاید آن روز دیگر دیر شده باشد.

 

 

 

درباره نویسنده

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی مدرس تحلیل رفتار متقابل TA

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *