روابط سالم

روابط سالم در خانواده

 

images-4

 

روابط سالم و متعادل به روابطی می‌گویند که همه‌کسانی که درگیر رابطه هستند از نقش‌هایشان خشنود باشند و یا به عبارت بهتر پذیرش نقش به‌خوبی صورت گرفته باشد. پدر و مادر وظیفه سرپرستی فرزندان را به عهده‌دارند. این سرپرستی علاوه بر تأمین ضروریات زندگی شامل فراهم آوردن امکانات رشد و سازندگی در فرزندان می‌شود.

به‌طور مثال خانواده‌ای را در نظر بگیریم که از والدین و دو فرزند تشکیل‌شده باشد و فرزندان تصمیم‌گیرنده‌های اصلی و پدر و مادر تابع محض فرزندان باشند (این روزها بسیار رواج دارد). می‌توانیم تصور کنیم که چه به‌هم‌ریختگی و آشفتگی در آن خانواده ایجاد می‌شود.

بالطبع اعضای خانواده از نقش‌هایی که پذیرفته‌اند ناخشنود خواهند بود و یا اینکه اگر فرزندان نیز ظاهراً از نقش‌هایشان راضی به نظر برسند ولی کافی و کامل نخواهد بود.

روابط سالم و متعادل، انرژی مفید را در بین اعضای خانواده به جریان می‌اندازد و سبب شادی، نشاط، رشد و بالندگی می‌گردد.

در بین همسران نیز پذیرش نقش از عواملی است که به ثبات و پایداری ازدواج و رابطه زناشویی کمک می‌کند. البته امروزه به سبب تغییراتی که در نقش‌پذیری زنان رخ‌داده است گاهی شاهد ناهماهنگی‌هایی نیز هستیم.

درگذشته مرزها بسیار مشخص‌تر بود و محدوده مردان وزنان محدوده شناخته‌شده‌ای بود و در این فضاهای از پیش تعیین‌شده وظایف زن و مرد نیز کاملاً جاافتاده بود و نیاز به توضیح وجود نداشت. مرد می‌دانست که برای تأمین خانواده باید تلاش نماید، خانواده ای که گاهی شامل همسر و فرزندانش و احیاناً پدر و مادر و خواهران و برادران مجردش نیز می شده است . زن نیز می‌دانست که در منزل باید به تهیه و تدارک غذا و پوشاک اعضا خانواده بپردازد و همچنین پرستاری از افراد بیمار خانواده نیز به عهده زن بود.

در حال حاضر با ورود زنان به عرصه‌های اجتماعی تعاریف سابق شامل همه خانواده‌ها نمی‌گردد و ما ناچاریم تعاریف جدیدی نیز وارد سیستم فکری خودمان بکنیم. ورود تعاریف جدید و نواندیشی دلیل بر پویایی جامعه‌ای  است که در آن زندگی می‌کنیم.

پس همان‌طور که پیداست برای روابط سالم و متعادل باید به ساختار خانواده و قراردادهای آن توجه کنیم.

منظور از قرارداد ، همان تعهداتی است که همسران پذیرفته‌اند. در باب تأمین مخارج خانواده ، ارتباطات اجتماعی خانواده، ارتباطات با خانواده همسران ، تربیت فرزندان ، نحوه گذران اوقات فراغت و ….

اگر تاکنون به این موارد نیندیشیده‌اید و ذهنتان پر از بایدهایی است که از شریک زندگی‌تان دارید و زمان‌های زیادی را صرف چالش بیهوده می‌کنید بهتر است تعهداتتان را مرور نمایید ، شاید لازم باشد به فراخور شرایط جدید زندگی‌تان بخشی از آن تعهدات بازنگری شود.

 

شما در یک خانواده سنتی زندگی می‌کنید یا در یک خانواده مدرن؟

سبک زندگی شما و نحوه ارتباط‌گیری شما در خانواده بستگی به مدل خانوادگی‌تان دارد.

مثلاً در نظر بگیرید خانواده‌ای را که به شکل سنتی روزگار می‌گذراند و خانواده‌ای که زن و شوهر و فرزندان ، صبح از خانه خارج می‌شوند و از حدود ظهر به بعد یک‌به‌یک به منزل بازمی‌گردند ، تعاریف متفاوتی از روابط سالم برایشان وجود دارد.

در خانواده سنتی که شباهت به خانواده‌های گذشته‌های دور دارد و مرد هنوز مرد است و زن هنوز زن ، نقش‌ها مشخص است و هرکدام از همسران بهتر است در جهت بهبود کیفیت زندگی بکوشند .

در خانواده‌های مدرن که مرزها درهم‌تنیده و نامشخص است لازم است همسران آموزش‌های لازم را ببینند تا بتوانند فضای عاطفی خانه را علیرغم دشواری‌های زندگی گرم نگاه‌دارند.

نقش آموزش در بهبود روابط

 

download-1

امروزه بر اساس رویکردهای مختلفی که در علم روانشناسی و روابط زوجین و خانواده ها وجود دارد ، روش های آموزشی متفاوتی نیز پدید آمده است. خانواده ها می توانند برای ارتقا بخشیدن به دانش خودشان و شناسایی عوامل تقویت کننده مثبت و همچنین عوامل مخرب و پیشگیری از بروز نابسامانی در خانواده از کتب راهنما و سودمند استفاده نمایند.

گاهی نیز لازم است برای دریافت کمک های تخصصی و حرفه ای مشاوره ای از روانشناسان و مشاوران مدد گرفت.

انسان ها دارای وجوه پیدا و پنهان بیشماری هستند که به سادگی نمی توان پی به شناخت آنان برد . چه بسا مادران و پدرانی که آرزو دارند بر روی فرزندانشان اثر مطلوب داشته باشند ولی نتیجه عکس انتظاراتشان است.

شناخت نسبی درباره تیپ های شخصیتی و نیازهای هر شخص در دوره های مختلف رشدی از مواردی هستند که از طریق آموزش راحت تر و بهتر به دست می آیند تا اینکه منتظر شویم تا از تجربیاتمان درس بگیریم و عمل کنیم. شاید آن روز دیگر دیر شده باشد.

 

 

 

درباره نویسنده

من فریبا زنوزی هستم . کارشناس ارشد روانشناسی بالینی کارم هم مشاوره است در زمینه بهبود فردی ، خانواده ، ازدواج و زوج درمانی هم آموزش که در موضوعات ذکر شده کارگاه و دوره های آموزشی برگزار می کنم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *